skip navigation

Breakdown history since 2001

2002-03

The Breakdown publishes its first two basketball books! 

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kris Humphries, Hopkins Lawrence McKenzie, Mpls Henry
AAAA Kris Humphries, Hopkins Kris Humphries, Hopkins Bret McNeal, Mpls North
AAA Lawrence McKenzie, Mpls Henry Lawrence McKenzie, Mpls Henry Larry McKenzie, Mpls Henry
AA Tyler McAthie, Zumbrota-Mazeppa John Carlson Jr., Litchfield John Carlson, Litchfield
A Curt Schilling, Ellsworth Curt Schilling, Ellsworth Dan Ireland, Mankato Loyola

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kelly Roysland, Fosston Kelly Roysland, Fosston
AAAA Liz Podominick, Lakeville Liz Podominick, Lakeville Dave Preller, Woodbury
AAA Mia Johnson, Mpls North Mia Johnson, Mpls North Faith Johnson Patterson, Mpls North
AA Annika Boyd, Minnehaha Academy Megan Ronhovde, West Central Area Myron Glass, Rochester Lourdes
A Kelly Roysland, Fosston Kelly Roysland, Fosston Rochelle Mahlen, Fosston

Boys basketball 2002-03


Girls basketball 2002-03


2003-04

Our second season of basketball.

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Spencer Tollackson, Chaska Spencer Tollackson, Chaska
AAAA Spencer Tollackson, Chaska Spencer Tollackson, Chaska Dan Pelowski, Chaska
AAA Ben Woodside, Albert Lea Ben Woodside, Albert Lea Gary Schuler, Fergus Falls
AA Brett Winkelman, Morris Brett Winkelman, Morris Bob Vaughan, Braham
A Tom Lunde, Ulen-Hitterdal Tom Lunde, Ulen-Hitterdal Dale Finck, Bertha-Hewitt

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Leslie Knight, Hopkins Leslie Knight, Hopkins
AAAA Leslie Knight, Hopkins Leslie Knight, Hopkins Brian Cosgriff, Hopkins
AAA Mia Johnson, Mpls North Mia Johnson, Mpls North Faith Johnson Patterson, Mpls North
AA Melissa Miller, Breck Karlee Simonson, Rockford Ray Finley, Breck
A Katie Ohm, Elgin-Millville Katie Ohm, Elgin-Millville Neil Dolan, Wabasso

Boys basketball, 2003-04


Girls basketball, 2003-04


2004-05

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Ray Brown, Richfield Josh Vaughan, Braham
AAAA Brandon Smith, Mpls Henry Travis Busch, Mounds View Mark Gerber, Eastview
AAA Ray Brown, Richfield Jamal Abu-Shamala, Shakopee Joe Madsen, Mankato East
AA Isaiah Dahlman, Braham Josh Vaughan, Braham Mike Tauber, Rockford
A Austin Pennick, Park Christian Brett Newton, Russell-Tyler-Ruthton Dan Ninham, Cass Lake-Bena

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Katie Ohm, Elgin-Millville Katie Ohm, Elgin-Millville
AAAA Ashley Ellis-Milan, St. Paul Central Jenna Smith, Bloomington Kennedy Brian Cosgriff, Hopkins
AAA Jenny Strand, Alexandria Staci Oisted, Sartell-St. Stephen Jeremy Hoffmann, St. Michael-Albertville
AA Kelly Mullaney, Breck Brianna Nance, Minnehaha Academy John Fenske, Kingsland
A Katie Ohm, Elgin-Millville Katie Ohm, Elgin-Millville Patrick Kalpin, Osakis

Boys basketball, 2004-05


Girls basketball, 2004-05


2005-06

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Isaiah Dahlman, Braham Isaiah Dahlman, Braham
AAAA Romain Martin, Mpls North Cory Johnson, Duluth East Ken Novak Jr., Hopkins
AAA Bryce Webster, St. Thomas Academy Bryce Webster, St. Thomas Academy Dave Thorson, DeLaSalle
AA Isaiah Dahlman, Braham Isaiah Dahlman, Braham Bob Vaughan, Braham
A Deonte Roberts, St. Bernard's Deonte Roberts, St. Bernard's Tom Vix, Rushford-Peterson

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Jenna Smith, Bloomington Kennedy Jenna Smith, Bloomington Kennedy
AAAA Jenna Smith, Bloomington Kennedy Jenna Smith, Bloomington Kennedy Brian Cosgriff, Hopkins
AAA Maria Boever, Worthington Maria Boever, Worthington Lamar Detert, Rogers
AA Kelly Mullaney, Breck Cory Montgomery, Cannon Falls Chuck Benda, Cannon Falls
A Abby Thom, Meadow Creek Christian Laura Kramer, Fulda Gregg Slaathaug, Fulda

Boys basketball, 2005-06


Girls basketball, 2005-06


2006-07

We introduce football as our third preseason preview publication!

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Noah Dahlman, Braham Blake Hoffarber, Hopkins
AAAA Cole Aldrich, Bloomington Jefferson Blake Hoffarber, Hopkins Nick Guida, Buffalo
AAA Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's Mike Sjoberg, St. Thomas Academy
AA Noah Dahlman, Braham Noah Dahlman, Braham Matt Thuli, Holy Family Catholic
A Trevor Mbakwe, St. Bernard's Trevor Mbakwe, St. Bernard's Markus Okeson, Ellsworth

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Angel Robinson, St. Paul Central Angel Robinson, St. Paul Central
AAAA Angel Robinson, St. Paul Central Angel Robinson, St. Paul Central Willie Taylor, St. Paul Central
AAA Janessa Wolf, Park Rapids Brianna Mastey, Becker Justin Hegna, Becker
AA Hannah Linz, Eden Valley-Watkins Faith Tinklenberg, Pipestone Area Jay Johnson, Pipestone Area
A Amy Kallmeyn, Edgerton Kaitlyn Kramer, Fulda Gregg Slaathaug, Fulda

Boys basketball, 2006-07


Girls basketball, 2006-07


Football, 2006


2007-08

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's
AAAA Anthony Tucker, Minnetonka Anthony Tucker, Minnetonka John Hedstrom, Minnetonka
AAA Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's Jordan Taylor, Benilde-St. Margaret's John Moore, Benilde-St. Margaret's
AA Nick Haugen, Rockford Bryce Tesdahl, Crosby-Ironton Matt Cordes, New London-Spicer
A Cody Schilling, Ellsworth Cody Schilling, Ellsworth Markus Okeson, Ellsworth

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kamille Wahlin, Crookston Kamille Wahlin, Crookston
AAAA Tayler Hill, Mpls South Kiara Buford, St. Paul Central Willie Taylor, St. Paul Central
AAA Brianna Mastey, Becker Hannah Draxten, Fergus Falls Shannon Hartinger, Totino-Grace
AA Kamille Wahlin, Crookston Kamille Wahlin, Crookston Jon Noreen, Albany
A Nicole Smart, Ada-Borup Nicole Smart, Ada-Borup Dave Smart, Ada-Borup

Boys basketball, 2007-08


Girls basketball, 2007-08


Football, 2007


2008-09

Our busiest year yet, we added our first seasons of volleyball and boys hockey, as well as a one-year foray into the spring/summer AAU circuit with our Sizzler.  Unfortunately, it also marked the end of our three-year run of football books.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Amy Braun, Lakeville North Ashley Wittman, Shakopee
AAA Amy Braun, Lakeville North Ashley Whittman, Shakopee Matt Busch, Shakopee
AA Anna Zyvoloski, St. Cloud Cathedral Brittany Chambers, Jordan Colleen Chambers, Jordan
A Kate Horihan, Mabel-Canton Megan Ysker, Windom Area Ron Wendorff, Windom Area

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Royce White, Hopkins Royce White, Hopkins
AAAA Royce White, Hopkins Royce White, Hopkins Ken Novak Jr., Hopkins
AAA Cedric Martin, Mpls Washburn Josh Figini, Chisago Lakes Reggie Perkins, Mpls Washburn
AA Jordair Jett, St. Bernard's Jordair Jett, St. Bernard's Brand Strand, Pelican Rapids
A Chris Palmer, Bethlehem Academy Kevin Noreen, MN Transitions Robbin Celander, GHEC

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Tayler Hill, Mpls South Tayler Hill, Mpls South
AAAA Tayler Hill, Mpls South Tayler Hill, Mpls South Scot Sorenson, Buffalo
AAA Katie Loberg, Princeton Katie Loberg, Princeton Kent Hamre, St. Michael-Albertville
AA Brittany Chambers, Jordan Brittany Chambers, Jordan Scott Sorenson, Caledonia
A Nicole Smart, Ada-Borup Nicole Smart, Ada-Borup Dave Smart, Ada-Borup

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Anders Lee, Edina Ben Hanowski, Little Falls
AA Anders Lee, Edina Nick Leddy, Eden Prairie Dave Morinville, Moorhead
A Ben Hanowski, Little Falls Ben Hanowski, Little Falls Les Larson, Breck

Volleyball, 2008


Boys basketball, 2008-09


Girls basketball, 2008-09


Summer Sizzler, 2009


Football, 2008


Boys hockey, 2008-09


Boys' hockey state guide, 2009


2009-10

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Ashley Wittman, Shakopee Ashley Wittman, Shakopee
AAA Ashley Wittman, Shakopee Ashley Whittman, Shakopee Matt Busch, Shakopee
AA Rachel Westby, Marshall Rachel Westby, Marshall Dan Westby, Marshall
A Holly Hafemeyer, Bethlehem Academy Holly Hafemeyer, Bethlehem Academy Franz Boelter, Bethlehem Academy

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kevin Noreen, MN Transitions Kevin Noreen, MN Transitions
AAAA Cole Stefan, Minnetonka Joe Coleman, Hopkins Mike Trewick, St. Cloud Tech; and Keith Lockwood, White Bear Lake
AAA Jake Thomas, Columbia Heights Estan Tyler, St. Paul Johnson Vern Simmons, St. Paul Johnson; and Dan Elhard, Grand Rapids
AA Marshall Bjorklund, Sibley East Marshall Bjorklund, Sibley East Matt Cordes, New London-Spicer; and Dan Galovich, Crosby-Ironton
A Kevin Noreen, MN Transitions Kevin Noreen, MN Transitions Jon Lillquist, Sebeka; and Gary Nelson, MACCRAY

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Sari Noga, Parkers Prairie Rachel Banham, Lakeville North
AAAA Cassie Rochel, Lakeville North Rachel Banham, Lakeville North Andy Berkvam, Lakeville North; and Jeremy Post, White Bear Lake
AAA Angela Christianson, Alexandria Tessa Cichy, Hill-Murray Erin Herman, Hill-Murray; and Bob Lyons, Benilde-St. Margaret's
AA Marissa Janning, Watertown-Mayer Rachel Hansen, Minnehaha Academy Josh Thurow, Minnehaha Academy; and Jon Rosholt, Watertown-Mayer
A Sari Noga, Parkers Prairie Sari Noga, Parkers Prairie Randy Myhre, Barnum; and Josh Tjosaas, Buffalo Lake-Hector

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Brock Nelson, Warroad Brock Nelson, Warroad
AA Troy Hesketh, Minnetonka Max Gardiner, Minnetonka Curt Giles, Edina
A Brock Nelson, Warroad Brock Nelson, Warroad Keith Hendrickson, Virginia-MIB

Volleyball, 2009


Boys basketball, 2009-10


Girls basketball, 2009-10


Boys hockey, 2009-10


Boys' hockey state guide 2010


2010-11

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kellie McNeil, Lakeville North Kellie McNeil, Lakeville North
AAA Kellie McNeil, Lakeville North Kellie McNeil, Lakeville North Jim Lee, Waconia
AA Courtney Volkmann, Wadena Deer-Creek Courtney Volkmann, Wadena-Deer Creek Dan Westby, Marshall
A Courtney Ysker, Windom Area Ashlynn Muhl, Minneota Stephanie Hennen, Minneota

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Joe Coleman, Hopkins Joe Coleman, Hopkins
AAAA Joe Coleman, Hopkins Joe Coleman, Hopkins Ken Novak Jr., Hopkins
AAA Jonah Travis, DeLaSalle Jordan Smith, Orono Barry Wohler, Orono
AA Cole Olstad, Plainview-Elgin-Millville Cole Olstad, Plainview-Elgin-Millville Dave Cresap, Perham
A Kyle Noreen, MN Transitions Kyle Noreen, MN Transitions Lance Larson, Springfield

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Rachel Banham, Lakeville North Rachel Banham, Lakeville North
AAAA Rachel Banham, Lakeville North Rachel Banham, Lakeville North Dave Preller, Woodbury
AAA Bethany Doolittle, Hill-Murray Bethany Doolittle, Hill-Murray Erin Herman, Hill-Murray
AA Marissa Janning, Watertown-Mayer Amber Sorenson, Caledonia Tim Malone, Braham
A Jessica Newman, Barnum Charlotte Overbye, Mt. Iron-Buhl Jim Hammond, Maranatha Christian

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Kyle Rau, Eden Prairie Kyle Rau, Eden Prairie
AA Kyle Rau, Eden Prairie Kyle Rau, Eden Prairie Mike Randolph, Duluth East
A Zach Schroeder, St. Thomas Academy Taylor Fleming, St. Thomas Academy Erik Setterholm, New Ulm

Volleyball, 2010


Boys basketball, 2010-11


Girls basketball, 2010-11


Boys hockey, 2010-11


Boys' hockey state guide, 2011


2011-12

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Julia Doyle, Wayzata Riley Hanson, Nevis
AAA Julia Doyle, Wayzata Sarah Wilhite, Eden Prairie Chad Becker, Eden Prairie
AA Whitney Burmeister, Jackson County Central Kelsey Chambers, Jordan Dan Westby, Marshall
A Riley Hanson, Nevis Riley Hanson, Nevis Franz Boelter, Bethlehem Academy

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Siyani Chambers, Hopkins Siyani Chambers, Hopkins
AAAA Siyani Chambers, Hopkins Siyani Chambers, Hopkins Tim Theisen, Osseo
AAA Brady Wohler, Orono Isaiah Zierden, Benilde-St. Margaret's Dave Thorson, DeLaSalle
AA Tyler Vaughan, Braham Tyler Vaughan, Braham Kirk Thompson, Plainview-Elgin-Millville
A Casey Schilling, Ellsworth Zach Huisken, SW MN Christian Dave Montbriand, B-B-E

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Jackie Johnson, Eden Prairie Sydney Coffey, Hopkins
AAAA Jackie Johnson, Eden Prariei Sydney Coffey, Hopkins Matt Nilsen, Edina
AAA Jessica January, Richfield Jessica January, Richfield Faith Johnson Patterson, DeLaSalle
AA Rebekah Dahlman, Braham Marissa Janning, Watertown-Mayer Ray Finley, Providence Academy
A Alexis Long, Marantha Christian Riley Nordgaard, Canby Jeff Buffetta, Mt, Iron-Buhl

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Jake Randolph, Duluth East Justin Kloos, Lakeville South
AA Jake Randolph, Duluth East Justin Kloos, Lakeville South Ken Pauly, Benilde-St. Margaret's
A Jared Kolquist, Hermantown Jared Thomas, Hermantown Tim Bergland, Thief River Falls

Volleyball, 2011


Boys basketball, 2011-12


Girls basketball 2011-12


Boys hockey, 2011-12


Boys' hockey state guide, 2012


2012-13

We added our first-ever online March Madness edition, celebrating a season of Minnesota high school basketball and a preview of the playoffs.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Sarah Wilhite, Eden Prairie Alyssa Goehner, Lakeville North
AAA Sarah Wilhite, Eden Prairie Alyssa Goehner, Lakeville North Matt Busch, Shakopee
AA Kenzie Beekman, Marshall Kenzie Beekman, Marshall Laurie Bitter, Thief River Falls
A Riley Hanson, Nevis Riley Hanson, Nevis Greg Sayuk, SW Christian

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Tyus Jones, Apple Valley Tyus Jones, Apple Valley
AAAA Tyus Jones, Apple Valley Tyus Jones, Apple Valley Zach Goring, Apple Valley
AAA Reid Travis, DeLaSalle Reid Travis, DeLaSalle Dave Thorson, DeLaSalle
AA Scottie Stone, Melrose Scottie Stone, Melrose Lance Johnson, Minnehaha Academy
A Anders Broman, Lakeview Christian Anders Broman, Lakeview Christian Jamie Pap, SW MN Christian

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Rebekah Dahlman, Braham Rebekah Dahlman, Braham
AAAA Nia Coffey, Hopkins Nia Coffey, Hopkins Brian Cosgriff, Hopkins
AAA Jessica January, Richfield Tyseanna Johnson, DeLaSalle Faith Johnson Patterson, DeLaSalle
AA Rebekah Dahlman, Braham Rebekah Dahlman, Braham John Schultz, NRHEG
A Onye Osemenam, Maranatha Christian Taylor Reiss, Minneota Chad Johnston, Minneota

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Grant Besse, Benilde-St. Margaret's Grant Besse, Benilde-St. Margaret's
AA Grant Besse, Benilde-St. Margaret's Grant Besse, Benilde-St. Margaret's Bill Lechner, Hill-Murray
A Adam Johnson, Hibbing-Chisholm T.J. Roo, Totino-Grace Tom and Greg Vannelli, St. Thomas Academy

Volleyball, 2012


Boys basketball, 2012-13


Girls basketball, 2012-13


March Madness, 2013


Boys hockey, 2012-13


Boys' hockey state guide, 2013


2013-14

We added yearly calendars back into our stable of products, beginning with four different versions of a 2013-14 calendar celebrating Minnesota high school volleyball.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Alyssa Goehner, Lakeville North Alyssa Goehner, Lakeville North
AAA Alyssa Goehner, Lakeville North Alyssa Goehner, Lakeville North Kathy Gillen-Melville, Eagan
AA Kenzie Beekman, Marshall Kenzie Beekman, Marshall Tim Walen, Hill-Murray
A Mackenzie Horkey, SW Christian Mackenzie Horkey, SW Christian Greg Sayuk, SW Christian

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Tyus Jones, Apple Valley Tyus Jones, Apple Valley
AAAA Tyus Jones, Apple Valley Tyus Jones, Apple Valley John Oxton, Lakeville North
AAA Alex Illikainen, Grand Rapids Reid Travis, DeLaSalle Kris Fadness, Austin
AA Ryan Brueggeman, Pelican Rapids Kory Deadrick, Esko Mike Devney, Esko
A Brian Goodwin, B-B-E Brian Goodwin, B-B-E Dave Montbriand, B-B-E

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Carlie Wagner, NRHEG Carlie Wagner, NRHEG
AAAA Tia Elbert, Tartan Tia Elbert, Tartan Melissa Guebert, Eastview
AAA Chase Coley, Mpls Washburn Cayla McMorris, Park Center Chris Vanderhyde, Park Center
AA Carlie Wagner, NRHEG Carlie Wagner, NRHEG John Schultz, NRHEG
A Darby Youngstrom, North Woods Madison McKeever, Win-E-Mac Ian Hanson, Win-E-Mac

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Avery Peterson, Grand Rapids Avery Peterson, Grand Rapids
AA Avery Peterson, Grand Rapids Avery Peterson, Grand Rapids Mike Taylor, Eagan
A Colton Poolman, East Grand Forks Kobe Roth, Warroad Kasey Yoder, Orono

Volleyball, 2013


Boys' basketball, 2013-14


Girls' basketball, 2013-14


Boys' hockey, 2013-14


2014-15

We added baseball as our fifth preview publication, and continue to provide a wide range of publications, including annual guidebooks and calendars. We're in our 13th year covering boys' and girls' basketball and 7th year covering boys' hockey and girls' volleyball.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Samantha Seliger Swenson, Hopkins Samantha Seliger Swenson, Hopkins
AAA Samantha Seliger Swenson, Hopkins Samantha Seliger Swenson, Hopkins Sue Murphy, Chaska
AA Mariena Hayden, Belle Plaine Mariena Hayden, Belle Plaine John Dzubay, Stewartville
A Taylor Reiss, Minneota Payton Schultz, Bethlehem Academy Katie Gervais, Tracy-Milroy-Balaton

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Jarvis Johnson, DeLaSalle JT Gibson, Champlin Park
AAAA JT Gibson, Champlin Park JT Gibson, Champlin Park Zach Goring, Apple Valley
AAA Jarvis Johnson, DeLaSalle Jarvis Johnson, DeLaSalle Vern Simmons, St. Paul Johnson
AA Chase Knickerbocker, Annandale Chase Knickerbocker, Annandale Ryan Dusha, Melrose Area
A Tyler Johnson, Mpls North Bjorn Broman, Lakeview Christian Tom Vix, Rushford-Peterson

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Madison Guebert, Eastview Madison Guebert, Eastview
AAAA Madison Guebert, Eastview Madison Guebert, Eastview Kent Hamre, St. Michael-Albertville
AAA Andrayah Adams, St. Paul Como Park Andrayah Adams, St. Paul Como Park Chris Vanderhyde, Park Center
AA Tara Dusharm, Foley Tara Dusharm, Foley Brian Harris, Dover-Eyota
A Madison McKeever, Win-E-Mac Taylor Reiss, Minneota Dave Smart, Ada-Borup

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Dylan Malmquist, Edina Jake Jaremko, Elk River
AA Dylan Malmquist, Edina Jake Jaremko, Elk River Trent Eigner, Lakeville North
A Dixon Bowen, East Grand Forks Dixon Bowen, East Grand Forks Tyler Palmiscno, East Grand Forks

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Eddie Estrada, Litchfield Eddie Estrada, Litchfield
AAA Angelo Altavilla, Lakeville North Angelo Altavilla, Lakeville North AJ Pettersen, Chanhassen
AA Eddie Estrada, Litchfield Eddie Estrada, Litchfield Bob Karn, St. Cloud Cathedral
A Trent Athmann, BOLD Trent Athmann, BOLD Dave Darr, New Life Academy

Volleyball, 2014


Boys' basketball, 2014-15


Girls' basketball, 2014-15


Boys' hockey, 2014-15


Boys' hockey state guide, 2015


Boys' baseball, 2015


2015-16

We continue to provide a wide range of publications, including annual guidebooks and calendars. We're in our 14th year covering boys' and girls' basketball, 8th year covering boys' hockey and girls' volleyball, and 2nd year covering boys' baseball.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Brittany McLean, Rosemount Mariena Hayden, Belle Plaine Kim Duis, Concordia Academy
AAA Brittany McLean, Rosemount Brie Orr, Eagan Kathy Gillen, Eagan
AA Mariena Hayden, Belle Plaine Mariena Hayden, Belle Plaine Kim Duis, Concordia Academy
A Payton Nutter, Bethlehem Academy Payton Nutter, Bethlehem Academy Crystal Lamont, Waterville-Elysian-Morristown

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Amir Coffey, Hopkins Amir Coffey, Hopkins Skip Dolan, Annandale
AAAA Amir Coffey, Hopkins Amir Coffey, Hopkins Joe Janquart, North St. Paul
AAA Goanar Mar, DeLaSalle Goanar Mar, DeLaSalle Doug Toivonen, Red Wing
AA JaVonni Bickham, Minnehaha Academy Ade Murkey, St. Croix Lutheran Skip Dolan, Annandale
A Tyler Johnson, Mpls North Tyler Johnson, Mpls North Gregg Preston, Hillcrest Lutheran

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Nia Hollie, Hopkins Taylor Koenen, Shakopee Leah Dasovich, Minnetonka
AAAA Nia Hollie, Hopkins Taylor Koenen, Shakopee Leah Dasovich, Minnetonka
AAA Andrayah Adams, St. Paul Como Park Laura Bagwell-Katalinch, Holy Angels Dan Woods, Holy Angels
AA Sarah Kaminski, Minnehaha Academy Sarah Hart, Plainview-Elgin-Millville Mike Dreier, New London-Spicer
A Madison McKeever, Win-E-Mac Sydney Lodermeier, Goodhue Josh Wieme, Goodhue

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Michael Graham, Eden Prairie Riley Tufte, Blaine Pat O'Leary, Wayzata
AA Michael Graham, Eden Prairie Riley Tufte, Blaine Pat O'Leary, Wayzata
A Chase Ellingson, Breck Wyatt Aamodt, Hermantown Bruce Plante, Hermantown

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Michael Busch, Simley Nick Hanson, Prior Lake Greg Fehrman, Henry Sibley
AAAA Nick Hanson, Prior Lake Nick Hanson, Prior Lake Bobby DeWitt, Wayzata
AAA Michael Busch, Simley Trevor Moses, Mahtomedi Greg Fehrman, Henry Sibley
AA Alex Fedje-Johnson, Minnehaha Academy Alex Fedje-Johnson, Minnehaha Academy Dan Saehr, Pierz
A Gabe Knowles, New Ulm Cathedral Sam Baier, Springfield Bob Fink, Springfield

Volleyball, 2015


Boys' basketball, 2015-16


Girls' basketball, 2015-16


Boys' hockey, 2015-16


Boys' hockey state guide, 2016


Boys' baseball, 2016


2016-17

We continue to provide a wide range of publications, including annual guidebooks and calendars. We're in our 15th year covering boys' and girls' basketball, 9th year covering boys' hockey and girls' volleyball, and 3rd year covering boys' baseball.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Sydney Hilley, Champlin Park Sydney Hilley, Champlin Park Marty Kiebel, Maple Lake
AAA Sydney Hilley, Champlin Park Sydney Hilley, Champlin Park Kathy Gillen, Eagan
AA Mariena Hayden, Belle Plaine Mariena Hayden, Belle Plaine Marty Kiebel, Maple Lake
A Payton Nutter, Bethlehem Academy Payton Nutter, Bethlehem Academy Joelle Grimsley, Mayer Lutheran

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Matthew Hurt, Rochester JM, and Tre Jones, Apple Valley Tre Jones, Apple Valley Zach Goring, Apple Valley
AAAA Matthew Hurt, Rochester JM, and Tre Jones, Apple Valley Tre Jones, Apple Valley and McKinley Wright, Champlin Park Zach Goring, Apple Valley and Bryan Schnettler, Wayzata
AAA Goanar Mar, DeLaSalle Goanar Mar, DeLaSalle Dave Thorson, DeLaSalle and Kris Fadness, Austin
AA Trae Berhow, Watertown-Mayer Jalen Suggs, Minnehaha Academy Lance Johnson, Minnehaha Academy and Dave Galovich, Crosby-Ironton
A Jericho Sims, Cristo Rey Jesuit Isaac Johnson, Mpls North Larry McKenzie, Mpls North and Will Kleppe, North Woods

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Rae Johnson, STMA, and Kristin Scott, Kasson-Mantorville Kiley Borowicz, Roseau Jeremy Digiovanni, Elk River and Kelsey Didrikson, Roseau
AAAA Rae Johnson, STMA Gabi Haack, Elk River Jeremy Digiovanni, Elk River and Shelly Clemons, Lakeville North
AAA Kristin Scott, Kasson-Mantorville Tori Andrew, Orono Lavesa Glover-Verhagen, Orono and Kris Hamling, Grand Rapids
AA Kiley Borowicz, Roseau Kiley Borowicz, Roseau Kelsey Didrikson, Roseau and Joe Nelson, Rush City
A Chelsea Mason, Mt. Iron-Buhl Chelsea Mason, Mt. Iron-Buhl Josh Wieme, Goodhue and Jeff Gronner, Cromwell-Wright

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Casey Mittelstadt, Eden Prairie Casey Mittelstadt, Eden Prairie Trent Klatt, Grand Rapids
AA Casey Mittelstadt, Eden Prairie Casey Mittelstadt, Eden Prairie Trent Klatt, Grand Rapids
A Ben Meyers, Delano Ryan Sandelin, Hermantown Derrick Brown, St. Cloud Cathedral

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Sam Hanson, Burnsville Sam Hanson, Burnsville Mark Grundhofer, Waconia
AAAA Sam Hanson, Burnsville Sam Hanson, Burnsville John Buteyn, Eden Prairie
AAA Hunter Koep, Northfield Logan Aleshire, St. Cloud Tech Mark Grundhofer, Waconia
AA Henry George, New Life Academy Hunter Malachek, Maple Lake Scott Glenn, Minnehaha Academy & Pat Schultz, Belle Plaine
A Seth Halvorsen, Heritage Christian Andrew Johnson, Parkers Prairie Derek Denny, Parkers Prairie

Volleyball, 2016

Basketball, 2016-17

Boys' basketball 2016-17


Girls' Basketball, 2016-17


Boys' Hockey, 2016-17


Boys' hockey state guide, 2017


Boys' baseball, 2017

2017-18

More expansion! We continue to provide a wide range of publications, including annual guidebooks and calendars, but we added softball as our sixth preview publication. We're in our 16th year covering boys' and girls' basketball, 10th year covering boys' hockey and girls' volleyball, and 4th year covering boys' baseball.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall McKenna Melville, Eagan and Eleanor Holthaus, Rocori Linsey Rachel, Maple Lake Marty Kiebel, Maple Lake
AAA McKenna Melville, Eagan Elizabeth Juhnke, Lakeville North Jackie Richter, Lakeville North
AA Eleanor Holthaus, Rocori Linsey Rachel, Maple Lake Marty Kiebel, Maple Lake
A Madison Hucky, Mayer Lutheran Madison Hucky, Mayer Lutheran Janelle Grimsley, Mayer Lutheran

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Tre Jones, Apple Valley Tre Jones, Apple Valley Terry Techam, Delano
AAAA Tre Jones, Apple Valley Tre Jones, Apple Valley Jerry Kline Jr., Cretin-Derham Hall and Tim Theisen, Osseo
AAA Gabe Kalscheur, DeLaSalle Calvin Wishart, Delano Terry Techam, Delano
AA Jalen Suggs, Minnehaha Academy Jalen Suggs, Minnehaha Academy Lance Johnson, Minnehaha Academy and Brad King, Caledonia
A Isaac Fink, Springfield Cade Goggleye, North Woods Ted Kern, Russell-Tyler-Ruthton

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Sam Haiby, Moorhead and Paige Bueckers, Hopkins Megan Walstad, Eastview Kiara Buford, Robbinsdale Cooper
AAAA Sam Haiby, Moorhead Megan Walstad, Eastview Molly Kasper, Eastview and Jen Wagner, Forest Lake
AAA Destinee Oberg, Holy Angels Heaven Hamling, Grand Rapids Kiara Buford, Robbinsdale Cooper and Wendy Kohler, Alexandria
AA Shea Oman, New London-Spicer Maesyn Theisen, Sauk Centre Scott Bergman, Sauk Centre and Chris Whiting, Mesabi East
A Sydney Lodermeier, Goodhue Kristi Fett, Lyle/Pacelli Justin Morris, Lyle/Pacelli and Ryan Hulke, Sleepy Eye

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Carter Randklev, Moorhead Sam Walker, Edina Ian Resch, Alexandria
AA Carter Randklev, Moorhead Sam Walker, Edina Jerr Johnson, St. Michael-Albertville
A Tyler Watkins, Hermantown George Grannis, Duluth Marshall Ian Resch, Alexandria

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Seth Halvorsen, Heritage Christian Seth Halvorsen, Heritage Christian Brooks Marquardt, Maple Lake
AAAA Nick Juaire, Lakeville North Nick Juaire, Lakeville North Bobby DeWitt, Wayzata
AAA Otto Grimm, Bemidji Otto Grimm, Bemidji Jake Munsch, Alexandria
AA Bennett Thiesen, Minnehaha Academy Grant Mergen, Maple Lake Brooks Marquardt, Maple Lake
A Seth Halvorsen, Heritage Christian Seth Halvorsen, Heritage Christian Jon Ledeboer, Heritage Christian

All-Breakdown girls' softball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Emily Hansen, Buffalo Emily Hansen, Buffalo Bob Beedle, Stillwater
AAAA Emily Hansen, Buffalo Emily Hansen, Buffalo Bob Beedle, Stillwater
AAA Briggs Carlson, Mankato West McKayla Armbruster, Faribault Kathy Crudo, North Branch
AA Amber Klug, Maple Lake Calli Maki, Maple Lake Tim Knudsen, Maple Lake
A Rhiana Roberts, New York Mills Rhiana Roberts, New York Mills Bryan Dunrud, New York Mills

Girls' volleyball, 2017


Boys' basketball 2017-18


Girls' basketball, 2017-18


Boys' hockey, 2017-18


Boys' hockey state guide, 2018


Boys' baseball, 2018


Girls' softball, 2018

2018-19

More expansion! We continue to provide a wide range of publications, including annual guidebooks and calendars, but we added girls' hockey as our seventh preview publication. We're in our 17th year covering boys' and girls' basketball, 11th year covering boys' hockey and girls' volleyball, 5th year covering boys' baseball, 2nd year covering girls' softball, and 1st in girls' hockey.

We also added a hardcover option to all our Breakdown books, beginning in the spring of 2019.

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Elizabeth Juhnke, Lakeville North and Izzy Ashburn, Champlin Park Izzy Ashburn, Champlin Park Stephanie Hanson, Park Rapids Area
AAA Elizabeth Juhnke, Lakeville North Izzy Ashburn, Champlin Park Karl Katzenberger, Minnetonka
AA Peyton Suess, Kasson-Mantorville Cianna Selbitschka, North Branch Stephanie Hanson, Park Rapids Area
A Lydia Sussner, Minneota Lydia Sussner, Minneota Jim Lee, Ada-Borup

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Matthew Hurt, Rochester JM Matthew Hurt, Rochester JM Randy Misegades, Henning
AAAA Matthew Hurt, Rochester JM Matthew Hurt, Rochester JM Ken Novak, Jr., Hopkins
AAA Tyrell Terry, DeLaSalle Tyrell Terry, DeLaSalle Kris Fadness, Austin
AA Jalen Suggs, Minnehaha Academy Jalen Suggs, Minnehaha Academy Sean Keating, St. Peter
A Isaac Fink, Springfield Isaac Fink, Springfield Randy Misegades, Henning

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Paige Bueckers, Hopkins Paige Bueckers, Hopkins Dan Baird, Becker
AAAA Paige Bueckers, Hopkins Paige Bueckers, Hopkins Brian Cosgriff, Hopkins
AAA Joey Batt, New Ulm Abbey McDonald, Hibbing Dan Baird, Becker
AA Kacie Borowicz, Roseau Kacie Borowicz, Roseau Aaron Boyum, Albany
A Alyssa Peterson, Menahga Lydia Sussner, Minneota Chad Johnston, Minneota

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Ryder Donovan, Duluth East Bryce Brodzinski, Blaine Derrick Brown, St. Cloud Cathedral
AA Ryder Donovan, Duluth East Bryce Brodzinski, Blaine Chris Carroll, Blaine
A Donte Lawson, Greenway Donte Lawson, Greenway Derrick Brown, St. Cloud Cathedral

All-Breakdown girls' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Madeline Wethington, Blake Madeline Wethington, Blake Jim Ernster, Brainerd/Little Falls
AA Madeline Wethington, Blake Madeline Wethington, Blake Jim Ernster, Brainerd/Little Falls
A Genevieve Hendrickson, Warroad Hannah Corneliusen, Warroad Bob Kuehl/Claire Goldsmith, Mound Westonka

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Will Frisch and Drew Gilbert, Stillwater Area
AAAA Will Frisch and Drew Gilbert, Stillwater Area
AAA Alex Otto, Monticello
AA Ben Pedersen, Duluth Marshall
A Brenden Bethke, Sacred Heart

All-Breakdown girls' softball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall McKayla Armbruster, Faribault
AAAA Hollly Blaska, Champlin Park
AAA McKayla Armbruster, Faribault
AA Alexis Chase, Chatfield
A Kenna Salo, New York Mills

Girls' volleyball, 2018


Boys' basketball, 2018-19


Girls' basketball, 2018-19


Boys' hockey, 2018-19


Girls' hockey, 2018-19


Boys' hockey state guide, 2019


Boys' baseball, 2019


Girls' softball, 2019

2019-20

All-Breakdown girls' volleyball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall Cianna Selbitschka, North Branch
AAA Kennedi Orr, Eagan
AA Cianna Selbitschka, North Branch
A Ally Peterson, Kenyon-Wanamingo

All-Breakdown boys' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AAAA
AAA
AA
A

All-Breakdown girls' basketball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AAAA
AAA
AA
A

All-Breakdown boys' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AA
A

All-Breakdown girls' hockey awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AA
A

All-Breakdown boys' baseball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AAAA
AAA
AA
A

All-Breakdown girls' softball awards

Class Preseason Postseason Coach
Overall
AAAA
AAA
AA
A

Girls' volleyball, 2019


More than a decade of Breakdown covers